Do wybranych placówek oświatowych z Gdańska trafiło 100 nowoczesnych dyspenserów wraz z pokaźnym zapasem płynu do dezynfekcji. Zestawy zostały ufundowane przez firmy Port Service i Oekotec. Wsparcie otrzymało 20 szkół i przedszkoli, każda z placówek została wyposażona w 5 bezdotykowych dyspenserów i 25 litrów płynu, a łączna wartość udzielonej pomocy wyniosła 100 tys. zł.

Port Service od samego początku epidemii włączył się aktywnie w walkę z koronawirusem. Firma zajmuje się m.in. bezpłatną utylizacją zakaźnych odpadów zawierających substancje niebezpieczne z gdańskiego centrum testowego Covid-19 drive-thru. Początek nowego roku szkolnego okazał się doskonałą okazją do uruchomienia kolejnej społecznej inicjatywy, mającej na celu bezpośrednie wsparcie szkół w ochronie przed koronawirusem.

– Pomimo wciąż trwającej pandemii dzieci wróciły do szkół. Zdajemy sobie sprawę, że dla dyrektorów szkół rodzi to szereg wyzwań związanych zapewnieniem najlepszej możliwej ochrony zdrowia zarówno dla uczniów jak i personelu. Stąd też nasza akcja, polegająca na przekazaniu dyspenserów oraz płynu do dezynfekcji – powiedziała Alicja Nadarzyńska, Dyrektor ds. Ochrony Środowiska. – W walce z koronawirusem najważniejsza jest profilaktyka pozwalająca ograniczać ryzyko zakażenia m.in. poprzez jak najczęstszą higienę dłoni, dlatego każda szkoła biorąca udział w projekcie otrzymała od nas po 5 urządzeń oraz 25 litrów płynu – dodała.

Uroczyste przekazanie dyspenserów odbyło się w Szkole Podstawowej nr 72 im. Obrońców Westerplatte. Zadowolenia nie krył Artur Jastrząb, dyrektor placówki:

– Otrzymane urządzenia są dużo bardziej higieniczne i wydajne w porównaniu do tradycyjnych dozowników, dlatego pozwolą nam lepiej zabezpieczyć się przed koronawirusem. Port Service od lat wspiera działalność naszej placówki, m.in. poprzez ufundowanie sprzętu multimedialnego do szkolnej Groteki służącej edukacji. Taka postawa ze strony prywatnej firmy jest jak najbardziej godna pochwały.

Lista obdarowanych placówek:

  1. Szkoła Podstawowa nr 72 im. Obrońców Westerplatte
  2. Szkoła Podstawowa nr 61 im. JD. Wybickiego
  3. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5
  4. Specjalny Ośrodek Szkolno-wychowawczy Nr 2
  5. Szkoła Podstawowa nr 11 im. Na Bursztynowym Szlaku
  6. Szkoła Podstawowa nr 20 im. kmdra ppor. Jana Grudzińskiego
  7. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Króla Kazimierza Jagiellończyka
  8. Szkoła Podstawowa nr 55
  9. Szkoła Podstawowa nr 57 im. Gen. Wł. Andersa
  10. Szkoła Podstawowa nr 62
  11. Szkoła Podstawowa nr 65
  12. Szkoła Podstawowa nr 69 im. gen. St. Sosabowskiego
  13. Szkoła Mistrzostwa Sportowego nr 94
  14. Szkoła Podstawowa nr 52
  15. Niepubliczna Podstawowa Szkoła Mistrzostwa Sportowego Gedania
  16. Szkoła Podstawowa nr 59
  17. Przedszkole nr 58
  18. Przedszkole nr 41
  19. Przedszkole nr 16
  20. Przedszkole nr 20

W przekazaniu sprzętu uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który nadzoruje działalność gdańskich placówek oświatowych.

– Dyrektorzy szkół i przedszkoli odpowiadają za bezpieczeństwo na terenie swoich placówek. Część urządzeń placówki kupują same, część otrzymują jako darowizny. Taka pomoc jest bardzo istotna i uwalnia środki na to, by można było zabezpieczać inne szkolne potrzeby, a bezpieczeństwo, zwłaszcza teraz, to podstawa – powiedziała Bogumiła Bieniasz Kierownik Referatu Organizacji Edukacji i Wychowania z Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Na zakończenie wydarzenia pracownicy Port Service zademonstrowali dyrektorom placówek w jaki sposób należy obsługiwać dyspensery oraz przeprowadzili lekcję edukacyjną dla najmłodszych, podczas której uczniowie mogli dowiedzieć się, czym są odpady niebezpieczne i w jaki sposób należy je bezpiecznie utylizować.

Port Service to jedna z nielicznych firm na polskim rynku świadcząca usługi polegające na zagospodarowaniu odpadów niebezpiecznych, posiadająca specjalistyczne instalacje spełniające rygorystyczne wymagania prawne. Współpracuje z zakładami przemysłowymi, szpitalami, przychodniami i gabinetami lekarskimi zlokalizowanym głównie na terenie województwa pomorskiego zapewniając bezpieczne dla środowiska postępowanie z odpadami niebezpiecznymi i zakaźnymi.