Walka z koronawirusem trwa w setkach szpitali. Każdego dnia lekarze usiłują uratować życie tysięcy pacjentów, a personel medyczny diagnozuje kolejnych chorych. W walce z pandemią chodzi jednak nie tylko o pracę szpitali, ale także o to, żeby zapanować nad czymś, co eksperci określają mianem epidemicznej puszki Pandory.

– Chodzi nie tylko o zapewnienie opieki chorym, ale także o zapanowanie na tym, co można nazwać epidemiczną puszką Pandory – mówi Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego (WSS) w Częstochowie na łamach programu „Raport” emitowanego przez stację Polsat.

Autorzy „Raportu” przypominają, że utylizacja odpadów zakaźnych medycznych podlega ścisłym procedurom. Właściwe z nimi postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo epidemiczne.
W Polsce działają 23 przeznaczone do tego spalarnie. W czasie pandemii wszystkie pracują non stop – 7 dni w tygodniu przez 24 godziny, aby odpady powstające w trakcie leczenia i hospitalizacji zostały w jak najkrótszym czasie poddane termicznej obróbce.

Zachęcamy do obejrzenia materiału dostępnego pod tym odnośnikiem:
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-03/epidemiczna-puszka-pandory-sa-na-pierwszej-linii-frontu-walki-z-covid-19/?ref=kafle